ТИТЕЛ: У четвртак, 12. априла 2018. године , високи представници амбасаде Руске Федерације Александар Конањихин, старији саветник и Николај Помилујко, први секретар, као и Јевгениј Дјомин заменик директора Руског дома из Београду, били су гости Друштва српско-руског јединства “Тител” и Народне библиотеке “Стојан трумић”.
Госте из Русије, представнике Друштва српско-руског јединства и представнике НБ “Стојан Трумић” Тител, примили су председник општине Тител мр Драган Божић и председница СО Тител, Весна Кнежевић са сарадницима.
Председник Божић је представио, како је рекао, разгледницу општине Тител, говорећи о њеним капацитетима за сарадњу у области привреде, културе, туризма, географских посебности, археолошких и других занимљивости…представио је планове за будући развој и изразио жељу да општина Тител успостави економске, културне и све друге везе са одговарајућим градом и регионом у Русији који би био заинтересован за такву сарадњу. Посебан акценат дат је на ДОО “Ћирић Агро МЂЖ” који је развио најсавременију производњу јабука које успешно пласира на захтевно руско тржиште, било је говора и о другим фирмама у Тителу које су некада биле познате и успешне, а сад су након стечаја добиле новог власника уз обећавајуће изгледе за отварање радних места за становништво општине. Ту је и индустријска зона, а као могућност се наводи изградња претоварне луке и коришћење чињенице да је Тиса пловна река која се у непосредној близини спаја са великом европском реком Дунавом…
Господа из Амбасаде Руске Федерације пренели су поздраве Њ. Е. амбасадора Руске Федерације у Србији, господина Александра Чепурина, који је био спречен да дође у најављену посету, али је изразио жељу да то учини првом приликом кад му распоред дозволи.Изразили су радост због сусрета који се дешава у дане ускршњег славља и изразили спремност да помогну успостављање веза општине Тител са одговарајућим регионом у Русији, али су нагласили да не желе да намећу идеје за сарадњу, већ би требало да идеје и пројекти потекну са наше стране.Похвалили су лепоту Титела и нагласили да Војводина као део Србије посебно занимњива за Русију.
Као могућност промоције општине Тител понуђен је Руски Дом у Београду који нуди и могућности изучавање руског језика и књижевностии, набавке уџбеника на руском језику… Поменута је могућност за наше ученике и студенте да као познаваоци руског језика добију и запослење.
Ово је поменуто и за време краће посете СТШ “Милева Марић” која је следила након пријема у општини. Дочек у школи организовала је директорка школе Јадранка Пешти и професор руског језика Момир Кузмић, који су са неколико одличних ученика, за госте приредили кратак програм на руском језику.
Следећа станица била је ДОО “Ћирић Агро МЂЖ” где је посећена хладњача и воћњак са јабукама који изгледа тако као да је у некој од најуређенијих европских земаља. Гости су били изненађени и одушевљени чињеницом да овако нешто постоји у неком малом месту као што је Тител.
Пословни разговори настављени су и на броду-ресторану “Аласка прича” где је домаћин био господин Милан Ћирић, директор ДОО “Ћирић Агро МЂЖ”. Угодности разговора допринело је и пријатно послужење које су похвалили сви учесници.
Завршни део дана био је у НБ “Стојан Трумић” где је одржана трибина на тему “Актуелни српско-руски односи” и фото изложба о Русији и председнику Путину, под називом “Путин и Србија”. Изложба је организована поводом 65. рођендана Руског председника.
На трибини су се чуле неке теме о којима је говорено на пријему у општини, али је било и занимљивих питања и опсервација из публике. Поновљена је спремност руске стране за свеобухватном сарадњом, економском, културном и сваком другом.Поред већ помињаних могућности око изучавања руског језика и књижевности, господин Јевгениј Дјомин поменуо је и могућност бесплатног приказивања нових руских филмова у Тителу, за које како је рекао, у Европи дају велик новац да би их тамошња публика гледала. Понудио је и коришћење њихове технике уколико је у Тителу нема. Било је и опуштајућих тема као што је сећање на некадашњу посету Тителу фудбалског тима ЦСКА из Москве када је за њихов наступ било незапамћено интересовање, о интересовању гостију за лов и риболов, о хуманитарном центру и слично. Трибином је руководио председник Друштва српско-руског јединства, Светозар Иконов, а прилог су дали и чланови Управног одбора Друштва, Стево Диклић и Драган Колак. Стево Диклић је у кратким цртама описао своја искуства о сарадњи са Културним центром ДАНКО из Санкт Петербурга где је за период од 5-6 година колико је сарадња трајала, заједно са ученицима којима је предавао ликовну културу, освојио преко 50 награда на међународним ликовним конкурсима.
Круном те сарадње сматра то што је у Санкт Петербургу излагао своје слике заједно са уметницима из Русије и других земаља, а као једини међу одраслим излагачима био је његов ученик Александар Мирков. За педагошки рад од КЦ ДАНКО награђен је златном медаљом и Дипломом првог степена. Највеће признање упутила му је Наталија Кузмина -председница КЦ ДАНКО која је за време једине посете Тителу рекла да је први пут Тителу, али јој је он познат по Стеви Диклићу и његовим педагошким резултатима.
Драган Колак је у једном студиозном и зналачком говору изнео причу о Русима који су у Тителу и шире оставили значајан траг на разним подручјима, али и о Србима који су дали свој допринос богатој руској науци, култури и историји.
По отварању изложбе, гости и домаћини су се срдачно опростили уз жељу за новим сусретом у што скорије време.
Фотографије и текст: Стево Диклић