БЕОГРАД: Академик Владета Јеротић, који је преминуо у уторак у 95. години, сахрањен је данас на Новом гробљу у Београду. Велики број чланова породице, пријатеља и колега опростио се од великог академика. Подсећамо на гостовање Владете Јеротића у Тителу.
In memoriam
Владета Јеротић – Предавање које се дуго памти
Владета Јеротић у културном животу Србије је институција – човек који интердисциплинарно обрађује теме, чије су бројне књиге писане с љубављу и читају се исто тако, најавила је Јадранка Пешти, директор СТШ „Милева Марић“ у Тителу, Владету Јеротића, госта трибине Религија и млади, приликом његове посете средњој школи.
Доктор Јеротић, психијатар, психотерапеут, професор на Богословском факултету пре почетка изузетног двочасовног предавања посетио је православну цркву. Казао је да му се црква необично допала, посебно иконостас који је радио један католик.
Религија биолошки заштићује човека и она му помаже у душевном и физичком смислу. Сваки човек је религиозан. Никада никога не треба потцењивати, па тако ни једну религију. Индија и Кина су старе државе са старим религијама. У оквиру хришћанске цркве битан је разговор. Ислам се појавио осам векова после Христа јер су се хришћани свађали. Данас у свету има 1,3 милиона муслимана, који су такође подељени, подсетио је Јеротић.
Религија и млади је општа тема, доста болна, јер је све мање младих. Нажалост, велики број је отишао и велики број жели да оде са ових простора. А ми овде на Балкану смо јако нестрпљиви, што није добро. Одлажење младих од куће је јако добро за њих, а они су данас са родитељима и до 30 – те године, чак и више јер осамостаљивање је праћено економским факторима. Јеротић је подсетио на речи Љубе Ненадовића, који је говорио да су две најтеже ствари у животу управљати државом и васпитавати дете.
Jeротић је рекао да млади на западу нису заинтересовани за религију, јер их занима само садашњост. Посебан је проблем што је човек престао да воли себе и данас мало вреди заповест љуби ближњег свога. Исповедање је значајна ствар, а 41% жена исповеда побачаје, а 48 % мушкараца преваре.
По Јеротићу типови данашњих младих српских људи према религији су:
1. конвертити – били атеисти – који имају пуно псеудодоживљаја
2. тип помодног верника – који под утицајем друштва постаје верник
3. радознао, сумњичав, помало мистичан
4. национални верник
5. приватно религиозан
6. мистички тип верника
7. атеисти
8. равнодушан према религији.
Душанка Бувач
29. јун 2007.