ЖАБАЉ: Општинска народна библиотека “Вељко Петровић” Жабаљ постала је недавно део јединственог међународног библиотечко-информационог система за узајамну каталогизацију COBISS.
Дугогодишње искуство највећих библиотека у Србији (Библиотека Матице српске, Народна библиотека Србије, Универзитетска библиотека “Светозар Марковић”) као и многобројних универзитетских и јавних библиотека, било је препорука за припајање овом систему, који тренутно код нас броји 204 чланице.
Програм COBISS настао је на Институту за информатику у Марибору, где се налази заједничка платформа за независне информационе системе који се користе у Словенији, Босни и Херцеговини, Црној Гори, Северној Македонији и Србији, a обухвата бројне сегменте библиотечког пословања: од каталогизације свих врста библиотечког материјала (монографских публикација, серијских публикација, електронских извора и некњижне грађе) до корисничког сервиса, који подразумева електронско претраживање каталога и електронско задуживање и раздуживање библиографских јединица.
У 2018, години јубилеја, на двадесетогодишњицу оснивања система COBISS, наша библиотека је добила на поклон такозвану COBISS3, трећу генерацију програмске опреме, која садржи девет сегмената: каталогизација, набавка, серијске публикације, електронски извори, фонд, позајмица и међубиблиотечка позајмица.
Библиотекари Општинске народне библиотеке “Вељко Петровић” Жабаљ прошли су у септембру 2018. године тродневну обуку за управљање апликацијама у систему COBISS3 sa “привилегијом” за преузимање записа из узајамне базе COBIB и формирање локалне базе података. Основни ниво познавања рада у програму омогућава библиотекарима да комфорно ураде обраду и инвентар монографских публикација . Наредни нивои обуке су сложенији, а подразумевају креирање нових библиографских записа за монографске и серијске публикације, електронске изворе и некњижну грађу, као и рад у корисничком сервису.
Општинска народна библиотека “Вељко Петровић” Жабаљ добила је на коришћење два слободна домена за унос публикација, што значи да у програму истовремено могу да раде два библиотекара.
Захваљујући подршци локалне самоуправе и председнику Чедомиру Божићу, у поступку је набавка одговарајуће опреме, која ће омогућити неопходну физичку обраду библиографских јединица унетих у базу.
Пред стручним особљем Општинске народне библиотеке “Вељко Петровић” је захтеван посао формирања локалне базе података са преко 50000 јединица. Будући да се фондови све четири библиотеке свакодневно допуњавају новим материјалом (књиге, серијске публикације и некњижна грађа), рад на попуњавању локалне базе је практично бесконачан.
Увођењем електронског каталога библиотечко пословање добија нову перспективу у дигиталном добу. Комплетна грађа из одељења за децу и одрасле и из завичајног фонда, која постоји у библиотекама наше општине, биће доступна на интернету, што ће бити кључни допринос процесу аутоматизације рада у пољу библиотекарства.