Да на деоници од ушћа Тисе до Бешчанског моста, 18 километара, рибарење тече по прописима брине се и рибочувар Славиша Петровић, радник шумске управе Тител који је на Сави и Дунаву преко 30 година.
У обилазак Дунава од 1.233-1.215 км кренули смо из шумске праве у Тителу. Испратио нас је Ћира, рибица која није из овдашњих вода. Претпоставка је да је то сибирски муљар, који је имао срећу да га пролетос нађе шумар у локви поред високог Дунава и донесе у џепу.
Након десетак километара пловидбе Тисом улазимо у Дунав и Славиша Петровић, који је пуне 33 године на Сави или Дунаву, објашњава да ћемо срести прве аласе. Милорад Коларевић, Мили је од 1996. у Инђији. „Олујни“ ветрови донели су га овде и силом прилика постао је алас.
– Волим пецање и реку и то сам претворио у професију. Имам своју рибарницу и на води сам и по 12 сати. Ловим са пливајућим алатима који су превасходно намењени за улов тостолобика. Зависи од године, а на води се може зарадити лепа плата, тврди Мили и показује на чуваркућу пуну рибе.
Један алат кошта по 250 евра. Аласи сами плету своје мреже, и сваки од њих има своје мале тајне. Убрзо нам се придружује најстарији алас на овом делу Дунава. Јован Живић из Сланкамена који је и поред својих 70 година редовно на реци. – На води сам, сем за верске празнике, по десетак сати, јер се од рибарења може живети, и уз мој виноград, чак и лепо. а за Славишу имам само речи хвале, прича расположени Јован Живић.
Обавеза откупа рибе од аласа се испуњава тако што се овај део Дунава сваке године порибљава са око 800 000 комада, углавном, шаранске млађи. Свих 30 аласа који су ове године уплатили дозволе од 65 000 динара за рибарење Славиша не само да познаје лично него зна на којим местима највише воле да рибаре.
– Иза нас је неповољна година. Дунав је дуго био под ледом и високим водостајем што је био разлог да имамо скоро дупло мање регистрованих аласа и три бућкароша који се полупрофесионално баве риболовом. Ове године обележили смо алате ради контроле рибокрађа. Летос сам имао проблема са човеком који је нелегално бућкао. Приликом покушаја да му одузмем алат, извадио је нож и кренуо према мени. Ја сам тада извадио секирицу, иако ми имамо ватрено оружје. Он је тада позвао полицију. Случај је на суду. Сличан напад рибокрадице имао сам и прошле године али ватреним оружјем, прича Славиша Петровић, дијетолог по образовању и овогодишњи првак општине Инђија у кувању рибље чорбе.