ТИТЕЛ: Предавање проф. др Миливоје Ненин – „Хероји у окупираном Београду пред Први светски рат“ одржано је вечерас у СТШ „Милева Марић“.
СТШ „Милева Марић“ се од 2003. године укључила у обележавање Великогоспојинских свечаности изложбама, књижевним вечерима, предавањима… Вечерас је проф. др Миливоје Ненин, говорио о „Херојима у окупираном Београду“.
Миливоје Ненин, књижевни историчар и критичар рођен је у Локу, у Шајкашкој. 1956. године. Од 2005. године редовни је професор на филозофском факултету У Новом Саду. Његова ужа област интересовања је књижевност 20. века. Поред петнаестак ауторских књига, Ненин је приредио и тридесетак књига, истакла је Маријана Миљевић Ердевик, професор српског језика у школи, отварајући ово вече.
Један од највећих хероја у окупираном Београду током Великог рата је Душан Стојимировић, једини лекар. Био је управник Опште и душевне болнице у којој је било смештено преко 400 болесника и захваљујући изузетној хигијени у њој није било тифуса. Окупатори су избегавали ову болницу, а иза Душана је остао дневник. Међу пацијентима Душевна болнице био је и Петар Кочић који је пажен као национална светиња. Душан Срезојевић , аутор „Последњег самртника“ је смишљао машину која ће смањити количину зла у свету“. Душан Стојимировић је имао велики сукоб са бечким професором Нотнагелом који није хтео да држи предавања из интерне медицине ако су у сали биле студенткиње, а управо жене – медицинари су биле велики хероји.
Професор Ненин је напоменуо да је током Великог рата први српски књижевни град био на Крфу, а други у Загребу.