Током јесењег периода текуће године забележени су пожари на 10 заштићених подручја на територији АП Војводине. Штете од вартене стихије су нанеле штете у Специјалним резерватима природе „Царска бара”, „Окањ бара”, „Тителски брег”, „Лудашко језеро”, „Пашњаци велике дропље”, „Делиблатска пешчара” и „Слано копово”, Парковима природе „Русанда” и „Поњавица” и Пределу изузетних одлика „Караш – Нера”.
Опожарене површине су у главном биле мањег обима, од 5 до 40 ха, са изузетком СРП „Царска бара” где је изгорело више стотина ха (готово 400 ха). Угрожене су површине у режимима заштите I, II i III, заштићене због очуваних станишта строго заштићених и заштићених врста биљака и животиња.
Паљењем житних остатака, захваљујући повољним метеоролошким приликама за ширење пожара (мала количина падавина у јесењем периоду и изражена ветровитост), са околних пољопривредних површина ватра се ширила на заштићена подручја. Углавном су изгореле површине под травном вегетацијом и трском. Уништењем појаса трске су нестала потенцијална склоништа и места за исхрану бројних врста барских птица и крупних сисара током предстојећих зимских месеци. Захваљујући заједничким акцијама ватрогасних служби, полиције и управљача заштићених подручја, пожари су санирани.
Сваке године неодговорни власници пољопривредних парцела недозвољено спаљују жетвене остатке у циљу припреме земљишта за садњу наредне године. Паљењем земљишта потпуно губи органска компонента, која би временом прешла у хумус, а паљењем сламе изгори и до три тоне хумуса по хектару.
Неопходно је напоменути да се у зимском и пролећном периоду такође пале појасеви трске у највећем броју заштићених подручја, као и да починиоци углавном остају непознати.