ТИТЕЛ, ШАЈКАШ: Након обилних киша, претпоставља се да је у ноћи између петка и суботе на већ добро натопљено земљиште пало преко 70 литара по метру квадратном у тителској општини, што је изазвало изузетно тешко стање у најнижим деловима Шајкаша и Титела.
Тренутно је ситуација под контролом, а данас су инспектори на терену да утврде чињенично стање и предузму мере.
– У суботу ујутро је била први пут позвана јединица да интервенише у најугроженијој улици у Риту. Због велике количине воде потребно је било препумпавање воде у канал у Добровољачкој улици. Скинут је ниво атмосферске воде па ни у једну кућу вода није ушла. Остала је у уличним каналима. Паралелно са црпљењем воде, прокопан је нови канала са екипом ЈКП „Комуналац”, сазнајемо од Мирослава Петрова , начелника Штаба за ванредне ситуације.
Наглашава да није било проглашења никакве ванредне ситуације, а проблеме су решавали на терену локалне службе: ЈКП „Комуналац”, Ватрогасна јединица, Водна заједница као и Ђорђе Грлић, Марко Симић и многи други, којима се посебно треба захвалити, јер су и овог пута били хумани и солидарни.
У суботу, 1. јуна у 11 часова је одржана седница Општинског штаба. Иако је било предлога за проглашење ванредне ситуације, то није било могуће јер нису били испуњени законски параметри.
– Проглашење ванредне ситуације не би дало већег ефекта јер су практично сви технички и остали ресурси локалне заједнице већ били ангажовани. У ванредној ситуацији само постоји могућност обавезног ангажовања свих постојећих локалних ресурса, као и обраћање суседним општинама за помоћ, или републичким органима. Наређено је од стране Штаба да се изврши хитно прокопавање и спајање канала поред пруге са каналском мрежом из које Шајкашка извлачи воду својим пумпама, што је после пар сати и дало резултате, јер је почела да опада и вода у месним каналима, наглашава Петров и додаје да грађани заборављају да се улични канали и ћуприје налазе на јавној површини.
– Као власници кућа, само смо добили могућност коришћења тог простора. Уз коришћење простора, долазе и одређене законске обавезе, одржавање тог простора, изградња ћуприја са цевоводом испод њих, кошење и чишћење канала… Поред куће која је била најугроженија у суботу, комшија је без цеви направио прелаз: Па где да оде вода? Реч „држава“ садржи и њене грађане који се одговорно понашају – истиче Петров.
Додајмо и информацију да је у Шајкашу Ватрогасна јединица три дана имала пуне руке послаа црпећи воду из три најниже улице.
Према информацијама из Штаба Водна заједница је прогласила ванредну ситуацију у атарским каналима.