-
Редакција wrote a new post 10 година, 7 месеци
ТИТЕЛ: У суботу, 10. маја 2014. године, у Основној школи „Светозар Милетић“ у Тителу, са почетком у 17.00 часова, поново ће се окупити надарени ученици основне школе, како би представили свој таленат на такмичењу, у оквиру традиционалног фестивала „Распевано пролеће Србије 2014“.
Фестивал музике за децу одржаће се под покровитељством Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.
На такмичењу ће се представити седамнаест солиста уз пратњу оркестра Музичког центра Панчево.
Ученици Основне школе „Светозар Милетић“, на челу са њиховим професором Иваном Ковачевићем, имаће тежак, али частан задатак, да оправдају велике успехе које су до сада имали на највишем, односно републичком рангу овог такмичења.
На фестивалу ће бити присутан и идејни творац и уметнички директор фестивала, професор Борис Матијевић и професор Мирослава Петров, републички просветни саветник у Министарству просвете, науке и технолошког развоја, која ће уједно бити и председник жирија, као и Милица Павловић, професор музичке културе.
Прошле године у Тителу, одржано је републичко такмичење захваљујући успесима ђака Основне школе „Светозар Милетић“, који су овај фестивал довели у Тител и представили га бројној публици. -
Редакција wrote a new post 10 година, 7 месеци
Веслачи Чуруга на одржаној Београдској интернационалној регати у веома јакој конкуренцији са 181 пријављеном посадом и по незапамћено лошем времену за ову традиционалну регату, освојили укупно 7 медаља.
Пионири Влада Тонтић и Милана Клепић – златне медаље а Новак Стојчић бронзану. Кадеткиње Јована Станивук златну први дан и сребрну у дубл скулу са Александром Стојшић други дан, Јуниорка Љиљана Јосиц, први дан сребрну медаљу и други дан такође сребрну медаљу али у конкуренцији сениорки. Сениор Петар Јовановић је у веома јакој конкуренцији првог дана успео да се пласира у Ц финале и победи. -
Редакција wrote a new post 10 година, 7 месеци
У периоду од 23. до 30. априла 2014. године, у оквиру прекограничног пројекта “Мрежа центара за развој предузетништва и прекограничну сарадњу“, завршена је активност опремања канцеларија развојних центара у општинама Тител и Жабаљ, као и прекограничне мреже у Агенцији за развој општине Темерин.
Канцеларије су опремљене планираним намештајем и електронском опремом за свакодневни рад, што ће омогућити реализацију наредних пројектних активности као што су организација рада нових развојних институција – центара у Жабљу и Тителу, као и канцеларије прекограничне мреже тих центара у Темерину, свечано отварање и званичан почетак рада наведених нових институција, рад са пројектним циљним групама и стејкхолдерима – пружање услуга пословне подршке и помоћи предузетницима, социјалном предузетништву, пољопривредницима, малим и средњим предузећима, задругама, јавним предузећима, институцијама, удружењима и организацијама грађана, организација прекограничних манифестација – Другог сусрета привредних делегација општина партнера и Предузетничког сајма у Темерину и креирање нових локалних и прекограничних пројеката и сарадње.
Наведене пројектне активности планиране су за реализацију у периоду мај – август 2014. године.
Извор: opstinatitel.rs -
Редакција wrote a new post 10 година, 7 месеци
Српска православна црква обележава данас празник Светог Великомученика Георгија – Ђурђевдан, једног од девет великомученика и првих страдалника за хришћанску веру.
Ђурђевдан је једна од веома честих слава код Срба. Њему је посвећено 330 храмова, више их је само у славу светог Николе. Култ тог светитеља распрострањен је свуда на Истоку и Западу.
Енглеска краљевина га сматра својим покровитељем, у Русији је његов лик стављен на најстарији ковани новац, он је заштитник Москве.
Српски ратници у време Немањића славили су га, такође, као свог заштитника, пише Верска информативна агенција (ВИА).
Око 300. године у Никомидији, у 30. години живота, мученички је пострадао за веру Христову млади римски војник Георгије (Ђорђе), у време цара Диоклецијана. И поред мука на које је стављен, није се одрекао вере. На крају је посечен мачем.
Пред погубљење, молио је Бога да буде милостив према његовим убицама и да их уразуми како би и они примили хришћанство.
Хришћани су његово тело, мошти, сахранили у место Лиди, данашњи Израел, где су се дешавала бројна чуда и исцељења захваљујући молитвама упућеним светитељу.
Неки занати га по Европи славе као патрона: пушкари, седлари, затим болесни од лепре, сифилиса, колере, сматра се и као заштитник стоке, посебно коња.
У српским крајевима одувек је постојао обичај да се на Ђурђевдан у рану зору набере одређено биље и цвеће и исплете венац, који се ставља на ограду, али и на тор за стоку. У венац се обавезно ставља дрен као симбол здравља. Понегде се венчићи бацају у реку или поток.
Ако празник не пада у среду или петак, уобичајено је да се испече јагње и да буде народно весеље.
У иконографији се св. Ђорђе представља као млади војник са оклопом, штитом и копљем. Тек од Средњег века се представља на коњу, како убија аждају која симболизује зло. Тиме се сликовито исказује и победа хришћанске вере над свим злим силама и противницима.
Сликање убијања аждаје, заснива се на једном старом предању. Каже се, да је крај града Вирита, недалеко од Лиде, постојало језеро, из кога се стално појављивала неман, аждаја, повремено излазећи и грабећи људе.
Народ никако није могао да јој се супротстави док је одлазила и до града, ширећи велики смрад. Месни владар, који није био хришћанин, на тражење народа да им да неки савет, како да се аждаја савлада, рекао је да се неман може задовољити и умирити, ако јој се сваког дана за храну да по једно дете, да га поједе.
Аждаја је тако данима прождирала децу. На крају је дошао ред и на самог владара, да и он жртвује своју јединицу. Она је, лепо обучена, отишла на обалу језера, знајући шта је чека.
Туда је пролазио св. Ђорђе и видевши тужну девојку, упитао је шта се дешава. Она му је испричала целу повест зла, које је погодило град.
Када је аждаја изашла из воде, светитељ се прекрстио и помолио, те је копљем приковао за земљу. Царевој кћери је наредио да својим појасом веже аждају и поведе је у град, где ју је он пред свима убио мачем. Кад је народ видео чудо, заједно са владарем се крстио и примио Христову веру, укупно њих двадесет хиљада.
Кликните овде да бисте видели вест у целини на сајту РТВ » -
Редакција wrote a new post 10 година, 7 месеци
ЖАБАЉ: У времену када велики број младих користи сваку прилику да оде из Србије и своју будућност гради на неком другом месту, прави изузетак и светао пример је Никола Цвејин, млади научник из Жабља који је решио да и поред бројних понуда из иностранства, ипак остане овде.
Никола има чак пет заштићених изума, бројне награде и признања, а уз то је и председник удружења техничке културе из Жабља.
Последњи патент који је осмислио је робот за прскање воћњака.
“У плану ми је да за последњи патент нађем неку приватну фирму са којом бих могао да сарађујем и да направимо робота, јер је он јединствен у свету. Не постоји ништа слично и верујем да је тржиште за тако нешто изузетно повољно и да би постојала потражња”, истакао је Цвејин.
Он је додао да га је много људи питало да ли је патент робота за прскање воћа у продаји и када ће бити.
“Ја не могу да га произведем. У томе је проблем”, поручио је Цвејин.
Кликните овде да бисте видели вест у целини на сајту РТВ » -
Редакција wrote a new post 10 година, 7 месеци
ШАЈКАШ: Поводом Светског дана књиге (23. априла) пензионисани професор географије, новинар и публициста Никола Д. Турајлић, који живи у Шајкашу, поклонио је шајкашкој Основној школи „Исидора Секулић“ своју завичајну библиотеку.
Реч је о око 120 књига чији су аутори из свих насеља Шајкашке или они који су овде рођени а живе ван родног краја. Завичајна библиотека ће у школској библиотеци бити обележена као легат Николе Д. Турајлића, уз могућност допуне новим књижевним делима.
Турајлић је ове књиге почео да прикупља још док је радио као новинар и водитељ на некад популарним радио станицама, Радио „Шајкашкој“ и Радио „Пулсу“, чије је седиште било у Шајкашу. На овим радио станицама, између осталог, водио је и ауторску емисију „Песници имају реч“, која је била веома слушана.
Уз књиге, школа је од истог дародавца на поклон добила флашу са повељом о изградњи школске зграде срушене након завршетка новог објекта, коју је Никола пронашао у гомилама цигле и шута, као и албум са 39 фотографија снимљених за време изградње данашње школе.
На примопредаји су, уз библиотекарке и руководиоце школе, били и ученички представници виших разреда које је, након краће беседе дародавца, највише занимала повеља из боце, као и идеја и начин прикупљања књига. -
Редакција wrote a new post 10 година, 7 месеци
КАЋ: Иако је од смрти Јосипа Броза Тита прошло 34 године, његов дух и даље живи. Миле Плавшић из Каћа сећа се лепших времена, чува успомену на друга Тита и празнује сваки празник бивше СФРЈ.
Сваког 4. маја, тачно у 15 часова и 5 минута, у кући Милета Плавшића одјекне звук сирене. Овај осамдесетдвогодишњак и даље чува успомену на Јосипа Броза Тита, доживотног председника Југославије, али и на сваки празник те бивше републике.
“Ја искитим терасу, жао ми је што је данас овако лоше време. Цела тераса са заставама, сликама, “Друже Тито ми ти се кунемо…Друже Тито скренули смо с пута, сад нас јаше и Курта и Мурта”, те пароле, све иде напоље, слике, заставе”, прича Плавшић.
Захваљујући Титу и црвеном пасошу, Миле Плавшић је како истиче, сваке године путовао, и на летовања и на зимовања. Лепо је живео, каже, баш као и многи пионири, другови и другарице, и вест о Титовој смрти тешко је поднео.
“Ко је укључио радио у колима, свако је стао и пустио сирену. Сви смо били плакали, јер он је био такав човек. 35 год је водио државу, водио је борбу за све”, сећа се Плавшић.
Многи историчари смрт Јосипа Броза Тита сматрају за почетак распада Југославије. Његовој сахрани 8. маја у Кући цвећа у Београду присуствовало је више од 200 делегација из целог света и званично је најпосећенија сахрана неког државника у историји.
Иако је Титових пионира све мање, осамдесетдвогодишњи Каћанин Миле Плавшић, и даље чува успомену на свог маршала, а његовој партији, како поручује, биће веран док је жив.
Кликните овде да бисте видели вест у целини на сајту РТВ » -
Редакција wrote a new post 10 година, 7 месеци
ЖАБАЉ: У породичној кући у Улици Војводе Мишића у Жабљу пронађена су беживотна тела брачног пара.
Како Радио-телевизије Војводине незванично сазнаје, претпоставља се да је 54-огодишњи Д.М. ноћас секиром усмртио […] -
Редакција wrote a new post 10 година, 7 месеци
ТИТЕЛ: По традицији у Основној школи “Светозар Милетић” Тител, и ове године организована је изложба ликовних радова ученика који похађају верску наставу.
Радови су били подељени у две групе: млађа група од I до IV разреда и старија група од V до VIII разреда. Учествовало је преко 30 ученика, а одабрано је за изложбу 26 радова. Стручна комисија од 7 чланова изабрала је по три најбоља рада за сваку групу. Код млађе групе 1. место освојила је Татјана Стојић, 2. место освојио је Душан Поповић, а 3. место Андрија Рофа. Сви су добили иконице и књиге. Код старије групе 1. место је освојила Марина Макарић, 2. место освојила је Милана Ћурчић, а 3. место освојила је Милица Жарковић. Првопласирана ученица ићи ће на поклоничко путовање по манастирима, а друго и трећепласиране ученице добиле су иконе и књиге. После Васкршње литургије и ове године одржано је куцање васкршњим јајима у Светосавској сали. Учествовали су ученици млађих разреда. Победник је Бојана Братић, која је освојила пут у манастир Острог. Друго место освојила је Татјана Кресић и добила молитвеник и бројаницу, док је трећи био Александар Жилић коме је припала славарица и бројаница. Све су осмислили и реализовали вероучитељи Предраг Хрубик и Жељан Субић који се у своје име и име ученика захваљују на великој помоћи у организацији и обезбеђивању награда тителском пароху, оцу Милошу Јевросимову.
Текст и фото: Стеван Авгуштин
-
Редакција wrote a new post 10 година, 7 месеци
-
Редакција wrote a new post 10 година, 7 месеци
ТИТЕЛ: У понедељак, 28. априла 2014. године, одржаће се друга овогодишња акција добровољног давања крви у Тителу.
Акција ће се одржати у Свечаној сали Општинске управе у Тителу, у периоду од 8,00 до 11,00 часова.
Акцију заједно организују Црвени крст Тител и Завод за трансфузију крви Војводине. -
Редакција wrote a new post 10 година, 7 месеци
У среду, 23. априла 2014. године, у Варни у Бугарској, на скупу „Пројекат Јужни ток – Шта добијају Бугарска и Европа“, учествовао је председник општине Тител, мр Драган Божић.
На регионалном скупу у Варни, председник општине Тител, мр Драган Божић, говорио је о могућностима економског развоја општина кроз које пролази Јужни ток и бенефиту који тај капитални пројекат носи са собом.
Председник Привредне коморе Србије, Жељко Сертић, представио је, на скупу, радни нацрт Балканске енергетске иницијативе, коју је предложила Привредна комора Србије и истакао је важност обједињеног система који ће бити у координацији са свим међународним чиниоцима.
Пројекат изградње гасовода Јужни ток донеће Србији нова радна места, нову енергетску стратегију и помоћи економском развоју земље, истакао је Жељко Сертић, председник Привредне коморе Србије.
Говорећи на скупу „Пројекат Јужни ток – Шта добијају Бугарска и Европа“, господин Жељко Сертић указао је на користи које ће од пројекта Јужни ток имати локалне самоуправе, не само у расту запослености, већ и логистичког покривања пројекта.
Иван Таков из Привредне коморе Бугарске, која је организатор скупа, оценио је да Јужни ток доноси енергетску безбедност Бугарској и Европи, док је Мартон Шипош из Привредне коморе Мађарске подржао Балканску енергетску иницијативу, као још једно место за сарадњу.
Извор: opstinatitel.rs -
Редакција wrote a new post 10 година, 7 месеци
ЛОК: Због планираних радова у ел. мрежи дана 25. 4. 2014. године се искључује комплетно насељено место Лок у периоду од 09.30-12.30.
-
Редакција wrote a new post 10 година, 7 месеци
09.00-10.30
Улице: Трифуна Димића.
11.00-12.30
Улице: К. П. Првог непарна од В. Караџића до Војвођанске
Војвођанска од К. П. Првог до к. бр. 35 и 28. -
Редакција wrote a new post 10 година, 7 месеци
Фото прича: Ненад Глишић
Почетком грађевинске сезоне 2014. године почела је изградња канализационе мреже у БУдисави.
Ради се истовремено на више локација, слике су направљене између 5. и 22. априла.
-
Редакција wrote a new post 10 година, 7 месеци
Веслачи Чуруга најуспешнији на првој регати Купа СрбијеЧУРУГ: Веслачи Чуруга имали су највише успеха на регати Купа Србије, првом званичном овогодишњем такмичењу из календара националног Вес […]
-
Редакција wrote a new post 10 година, 7 месеци
-
Редакција wrote a new post 10 година, 7 месеци
ЖАБАЉ: У среду, 17. априла 2014. године, у просторијама Општинске народне библиотеке „Вељко Петровић“, у Жабљу, Чуругу, Ђурђеву и Госпођинцима, одржана је традиционална, пета по реду, акција осликавања ускршњих јаја, под називом „Ускршње маштарије“.
У акцији су учествовали ученици 2. разреда свих основних школа из наше општине, као и деца из дневног боравка Центра за социјални рад из Жабља.
За најлепше украшено јаје поклоне су обезбедили Фарма „Милић“ из Жабља, СЗР „Пластика“, СЗР „Бомбоница“ и Бранко Аничић из Чуруга.
У уметничком делу програма на клавиру је свирао композиције Ј.С. Баха и С. Мокрањца Марко Радовић, ученик 4. разреда Средње музичке школе из Источног Сарајева.
Општинска народна библиотека „Вељко Петровић“ Жабаљ захваљује се на сарадњи наставном особљу и ученицима основних школа из Жабља, Чуруга, Ђурђева и Госпођинаца и Центру за социјални рад из Жабља.
Осликана ускршња јаја библиотека ће бити поклоњена Дому за душевно оболела лица „Чуруг“ из Чуруга.
Извор: bibliotekazabalj.com -
Редакција wrote a new post 10 година, 7 месеци
ТИТЕЛ: Научно популарна манифестација – Ноћ биологије одржана је 11. априла на Дан заштите природе, са готово стотинак различитих радионица за све генерације.
Овогодишњи задатак ЈП „Тителски брег“ био је упознавање малишана са лесним луткама, њиховим настајањем али и другим вредностима Резервата. Добро организована манифестација награђена је изузетном посетом на стотине малишана са својим родитељима, бакама, учитељима, наставницима.
Сви заинтересовани, а маштовити могли су се упраљати темперама и стварати у креативној радионици ЈП „Тителски брег“. Оживеле у рукама дечије маште, јединствене лесне лутке сада красе полице у домовима, не дозвољавају заборав и позивају у посету Тителском брегу.
Извор: titelskibreg.com -
Редакција wrote a new post 10 година, 7 месеци
- Load More