Гојазност је болест јер кад се наслаге сала нагомилају, следи низ веома опасних обољења, јер код дебелих људи органи пливају у масти и престају да функционишу правилно. Зато спровођење дијете за скидање килограма не мора да буде само из естетских већ и из здравствених разлога.
Кад људи виде неког са изразитим вишком килограма, прво што помисле је да му није лако! При том су више усредсређени на естетски моменат, него на његово здравље. А подједнако је угрожено и једно и друго!
Дебљине се, међутим, сете готово сви кампањски, надомак лета и купаћих костима, а килограми се по правилу топе онолико времена колико су се и гомилали.
Гојазност спада у најстарије поремећаје метаболизма и настаје када се узима више хране него што је потребно и него што може да се потроши. Многи једу да би ублажили тугу, бес, досаду, а храна је често, и замена за љубав, посао…
Неправилна исхрана ствара лоше навике које за последицу имају гојење.И физичка неактивност је крива за дебљину, јер ако се калорије само уносе а не троше, доћи ће до поремећаја равнотеже у организму. Многи окривљују генетско наслеђе, али оно је само делимично одговорно за вишак килограма.
Неправилно конзумирање хране доводи до таложења масти у организму, нарочито у јетри.Зато гојазност може да буде узрочник болести јетре. Цироза јетре настаје због масти која се нагомилава и изазива бујање везивног ткива у том органу. Цирозу може да добије и онај ко не пије а и канцер дебелог црева је за 50 одсто чешћи код дебелих жена и за 80 одсто тежих мушкараца.
Шећерна болест је такоде присутнија код пунијих.Структура гена је поремећена, панкреас се исцрпљује, па долази и до његовог оштећења.Варење и апсорпција су такоде поремећени, па је храна која одлази путем столице несварена, а те особе пате од надимања и гасова. Гојазност је у директној вези са исхемичним обољењима срца, хипертензијом и можданим ударом, који су последњих година и најчешћи узрочници смрти.Они који имају више од 10 посто од нормалне тежине изложени су повећаном ризику од смртног исхода за 13 процената, повећана тежина за петину у односу на нормалну повећава смртности за 25 процената, а код оних који су за трећину тежи тај ризик расте до 42 посто наводи се на сајту СЗО.
Колико су неки спремни да иду далеко у борби против гојазности и колико су дијете безазлене говори податак да амерички лекари примењују неке ендоскопске методе за смањење или редукцију капацитета желуца. Кроз нос се пласира балон у желудац, а потом се специјалном техником надувава. Желудац губи на зпремини, па пацијент једе мање и тако регулише унос хране. Ова метода омогућава да се за месец дана смрша и до 15 килограма.
Друга метода подразумева убацивање финих листића од материје која бубри, па се желудац растеже и нестаје глад. То је једна од популарнијих метода за мршављење у Америци. Док трећи поступак обухвата постављање специјалних прстенова на излазу из желуца, што доводи до његовог стезања и смањења потребе за храном.
Заборавите инстант дијете, јер свако брзо скидање килограма, прати још брже враћање килаже. Мршавите лагано по 1 кг недељно.Да би скидање килограма било успешно неопходна је физичка активност, 30 минута шетње нормалним ходом и са благим презнојавањем. Јести што више рибе и белог меса, свежег воћа и поврћа, као и витамина. Обавезно је уносити и око 1200 мг калцијума дневно, као и један милиграм фолне киселине, која у својству антиоксиданса уништава слободне радикале, кривце за појаву малигних болести.
Текст: Драган Ђорђевић