НОВИ САД: Проблема још увек има на путевима друго и трећег реда у Војводини, а на појединим деоницама још увек је обустављен саобраћај због снежних наноса. Као и обично, када нам се овако нешто деси постављамо питање да ли је све ово на неки начин могло да се избегне. Професор Драган Јовановић са Факултета техничких наука у Новом Саду тврди да би последице које су изазвали сметови биле много мање да је забрана саобраћаја за теретна возила уведена 24 сата раније. …
Призори завејаних колона аутомобила, сметова висине по неколико метара и удара кошаве дуж војвођаских саобраћајница отворило је питање због чега наши путеви, по угледу на неке европске, немају ветрозаштитне појасеве. Вештачке бедеме никад нисмо имали али јесмо природне, међутим, данас их готово нигде нема.
Подизање ветрозаштитног појаса решава проблем само одређене локације, док други делови пута остају незаштићени. Далеко ефикаснији и јефтинији начин да се барем ублажи појава снежних наноса, сматрају стручњаци, јесте правовремена реакција свих учесника у саобраћају.
“Уколико имамо назнаке и информације од метеоролога да ће бити такво и такво време да се једноставно на време да таква информација другим субјектима, а да други субјекти, пре свих саобраћајна полиција и ватрогасне службе, онда изврше контролу приступа теретним возилима на појединим локацијама тамо где се може очекивати проблем”, изјавио је за РТВ професор Драган Јовановић са Факултета техничких наука у Новом Саду.
Да је забрана саобраћаја за теретна возила уведена 24 сата раније последице би биле далеко мање, сматра Јовановић, а како говоримо о елементарној непогоди која се може очекивати једном у 10 или више година јасно је да је економски далеко исплативије направити бољу организацију од улагања у прављење ветрозаштитних појасева.
Иницијатива Влади за подизање ветрозаштитних појасева
Зелени Србије упутили су Влади Србије Иницијативу за доношење Републичког плана за подизање и развој ветрозаштитних појасева, поводом временских непогода које су протеклих дана паралисале саобраћај у Војводини.
Зелени Србије су у саопштењу навели да је јак ветар проузроковао високе наносе на путевима у Војводини јер путни правци нису адекватно заштићени.
Како су објаснили, у прошлости су се путеви штитили густим дрворедима истакавши да ветрозаштитни појас, пре свега, спречава ерозију, којом се односи хумус и тако слаби плодност земљишта.