ТИТЕЛ, ШАЈКАШ: У протеклих неколико дана, пре и за време викенда, у Тителу непознате особе тровале су псе луталице.
Ово је узнемирило већи број грађана, а поготову децу која су гледала како животиње умиру у тешким мукама. Деца су позвала родитеље, а они ветеринара Миленка Рошула који је покушао спасити неколико несрећних животиња, али за већину њих није било спаса. Сумња се да су за тровање коришћени препарати на бази живе који су изузетно отровни чак и за људе.
Слично се дешавало и у Шајкашу крајем јануара када су грађани на зеленим површинама проналазили храну за коју се сматра да је била затрована Фураданом.
Општина Тител није решила питање паса луталица, а код грађана постоји сумња да иза ових акција тровања стоје локална комунална предузећа. Овакви видови решавања проблема паса луталица примењују се у општини Тител већ деценијама.
По кривичном закону Републике Србије тровање животиња је строго забрањено и починиоци таквих дела могу одговарати по више основа: убијање и мучење животиња (до 1 године затвора), изазивање опште опасности (до 5 година затвора), коришћење отрова (од 6 месеци до 5 година затвора) и тровање хране и воде (до 3 године затвора). Такође они који трују псе прекршили су још неке законе као што су: Закон о добробити животиња, Закон о хемикалијама и Закон о производњи и промету отровних супстанци, зашта су запрећене, како новчане, тако и затворске казне.
Да подсетимо, локалне самоуправе имају обавезу решавања проблема напуштених животиња (у овом случају паса), изградњом азила на својој територији или плаћањем специјализованих служби које би хватале животиње и смештале их у одговарајуће азиле на територији других општина.