ШАЈКАШ: Српска православна Црквена општина Шајкаш, уз благослов епископа бачког др Иринеја, организовала је ове године тродневне духовне свечаности (7-9. новембра) под називом „Дани светог Димитрија“.
Иако се ове свечаности организују први пут, добар и разноврстан програм привукао је много учесника и посетилаца. Била је то права манифестација духа и културе нашег места, па и шире, а посетиоци су се надахњивали изванредним приредбама. Али, нису заборавлјени ни наши преминули мештани.
Свечаности су почеле у петак (7. новембра) празничним бденијем у храму светог Димитрија, потом је у холу ОШ „Исидора Секулић“ отворена изложба старих икона, богослужбених књига и сасуда из фундуса шајкашке цркве. Изложба је трајала три дана, а заинтересовани су могли видети вредне иконе, књиге и остале сакраменте. Идеја, да се покаже део оног што поседује шајкашки храм, за сваку је похвалу.
Празник светог Димитрија, великомученика и чудотворца, у суботу 8. новембра, започео је светом литургијом. Вечерње богослужење са освећењем славског колача одржано је од 17 часова, да би потом сви прешли у Дом културе, где се одржавала Митровданска духовна академија – годишњи концерт КУД-а „Шајкаш“. Концерт је био посвећен свим паросима и парохијанима шајкашким. Учествовали су и гости: КУД „Свети Сава“ из Каћа, КУД „Срем“ и Црквени хор „Свети краљ Стефан Дечански“ из Јакова код Београда. О том можете више сазнати на сајту Магазина Равница, под насловом „Митровданска духовна академија – спектакуларни концерт КУД-а „Шајкаш“.
И трећи дан свечаности, недеља 9. новембра, започео је уобичајено – светом литургијом. Тога дана је на гробљу одржан помен за све уснуле парохијане шајкашке парохије и освећење обновљених споменика протојереја Ђорђа Перишића (преминуо 1887.) и Пароха Стевана Стевановића (умро 1911.). Отац Ђорђше Перишић је био са Шајкашанима у најтежим данима револуционарне 1848-49. године и савременик Светозара Милетића, који је овуда често пролазио и свраћао. Парох Стеван Стевановић, рођен у Тителу, у Шајкашу (Ковиљ Сентивану) издавао је „Шајкашки глас“, прве новине на српском језику и ћириличном писму у Шајкашкој. У шајкашком грпобљу сахрањени су: парох Стеван, супруга Олга, син Бранислав и мајка Марија. О Стевану Стевановићу прочитајте више у тексту који смо објавили 2010. године „Сто десет година од изласка „Шајкашког гласа“ у Ковиљ Сентивану“. На крају, после вечерњег богослужења, у холу ОШ „Исидора Секулић“ одржано је предавање протојереја Бранка Ћурчина на тему „Духовни живот у Шајкашкој“.
„Дани светог Димитрија“, иако први пут, потпуно су оправдали очекивања организатора и угодно изненадили Шајкашане оним што су могли да виде, науче и доживе па би било пожељно да они постану традиција нашег места. Била би то сасвим друга слика Шајкаша, од оне коју у свет шаљемо „Му(н)дијадом“ или „Шајкашким ражњем“.