Smotra-cirilicke-pismenosti-2020-biblioteka-titel

Овогодишња Смотра ћириличке писмености прилагођена ситуацији

Препоручите пријатељима

ТИТЕЛ: Већ осамнаест година Народна библиотека „Стојан Трумић“ Тител организује Смотру ћириличке писмености, под слоганом „Читај лепо пиши“, на којој сваке година учествује више десетина основних и средњих школа из Србије, али и из других земаља у којима се пише ћириличким писмом. На Дан светог Ћирила и Методија који се у нашој земљи обележава и као Дан словенске писмености и културе, годинама уназад у Тителу се окупљају ученици и њихови наставници да би преузели награде које су освојили на овој традиционалној смотри.

Као и раније, тако је и ове године, почетком марта, расписан конкурс са већ уобичајеним пропозицијама према којима се ученици такмиче у категорији најбољи школски писмени задатак и најлепши рукопис писан српским, бугарским, македонским, руским, русинским и украјинским језиком. Такмичење у ћириличкој калиграфији (краснопису) подељено је у више категорија, као што су: брзопис, традиционално писмо, нова калиграфска креација, ликовна креација, монограм, иницијал, најинвентивнији слоган… Нажалост, пандемија корона вируса онемогућила је одржавање овогодишње Смотре на уобичајени начин, па је Организациони одбор одлучио да награди оне најверније и најупорније који су своје радове послали пре прекида наставе у школама. Одбор у саставу: Светлана Арамбашић, Сузана Ђуричић, Катарина Панић, Зорица Чорто и Горан Поповић, директор библиотеке, одлучио је да ове године додели књиге свим учесницима.

Тако су награђени ученици ОШ „Јован Јовановић Змај“,Ђурђево; ОШ „Петар Кочић“, Инђија; ОШ „Братство- јединство“, Куцура; ОШ и Гимназија „Петро Кузмјак“, Руски Крстур; гимназија Босилеград и Ликовна група „МИ“ из Ниша. Свим овогодишњим учесницима, као и онима који то планирају да буду у годинама које долазе, Одбор се обратио у „Лепопису“, Гласнику Смотре ћириличке писмености, са речима:

„Драги наши пријатељи,

У току нашег осамнаестогодишњег постојања и дружења, ово је други пут да смо спречени да се окупимо. После катастрофалних поплава које су 2014. године задесиле нашу земљу и наш народ, ове године нас је омела пандемија вируса. Велике недаће које су толико пута у историји човечанства погађале људски род, дођу, често оставе велике последице по човечанство, али и прођу. Непроцењиве људске тековине опстају и остају. Тако и наша Ћирилица“.

О избору књиге „Са пашњака до научењака“, великог Михајла Идворског Пупина, којом су награђени овогодишњи учесници, чланови одбора су поручили: „Књигом нашег Михајла Идворског Пупина „Са пашњака до научењака“, хоћемо да вас подсетимо на то како се истрајава и остаје веран своме пореклу и наслеђу које оно носи. Поздравну реч завршавамо речима научникове мајке Олимпијаде:

„Дете моје, ако желиш да пођеш у свет, о коме си толико слушао на нашим поселима, мораш имати још један пар очију- очи за читање и писање. У свету има много чега о чему не можеш сазнати ако не умеш да читаш и пишеш. Знање, то су златне лествице преко којих се иде у небеса; знање је светлост која осветљава наш пут кроз живот и води нас у живот будућности и вечите славе.“

Ове речи најбољи су позив свима онима који желе да отворе очи којима ће добро видети своје порекло и наслеђе, да би могли више да га воле и цене како би га сачували новим поколењима.

Текст и фото: Стево Диклић

Оставите одговор