Критичари кажу да уметник својим делом може бити ангажован у и наслову дела. То је потврдио и Добро Марић, уметник – сликар који је у свој “експресивно – апстрактни уметнички свет унео фабулу симбола и вере”.
Изложба тителског уметника “Отварање петог печата” која је одржана од 6. до 26. септембра ове године у галерији “Подрум”у Новом Саду изазвала је велику пажњу критике и љубитеља ликовне уметности.
– Први пут ми се десило да на изложби имам неподељено мишљење публике и критике, што ми је драго да су моје дело видели управо онако како га ја осећам као стваралац, истиче Марић. Марић се својим платнима прикрао страдању једном дубоком и комплексном промишљању, прикрао му се и најавио га у колориту својих, по формату, великих слика. Надахнут у основи својих слика, уметник уноси јата голубова, те далеке симболе љубави, мира, склада и чистоте. Добро Марић у потрази за миром, надањем и радошћу, са јасним симболичким значењем постаје ангажован у својој наизглед скромној мисији, али она никако није скромна са овако јасно утиснутим и великим симболом вере и општег знака доброг, написао је Жарко Димић у каталогу за изложбу Добре Марића чију је реализацију омогућила управа за културу града Новог Сада.
Управо за ову изложбу Добро Марић је награђен новембарском наградом општине Тител. -По добијању награде уметник скромно каже да му је драго што је неко приметио његов рад.
Приликом посете његовој кући видели смо слике, а Добро каже да се нада да ће их ускоро видети и Земунци, Београђани, Зрењанинци и наравно Титељани. Двадесетак слика на тему отварања петог печата настало је у последњих пет година. И сам уметник признаје да је то дуго, али због специфичних услова у којима ради вероватно и није. Ради, углавном, ноћу јер то је време када синови спавају и тада може да слика. Каже да му дизајнерска школа коју је завршио у Новом Саду и све оно што ради захваљујући знању које је тамо стекао обезбеђује егзистенцију за породицу, као што су фирмописачки и рекламни радови, примењена уметност – флаше. чаше, нацрти за плакате, иконе, услуге дизајна… али и да обезбеди све што је потребно да се искаже и као уметник, да настане једна од слика из циклуса “Отварање петог печата”. – За изложбу у Новом Саду припремио сам 20 слика већих формата, то су уља на платну, уз две на лесониту. Да, на сликама преовладавају голубови, симболи слободе, али ту је и свеприсутна њихова узнемиреност која упозорава на пропадање наше цивилизације, истиче Марић.
Добро Марић је после више покушаја уписао и завршио ликовну академију. Никада се није покајао јер осећај који стваралац има када уради једно дело је немерљив.