Најтрагичнији догађај у модерној историји Новог Сада свакако представља Новосадска рација, злочин који се десио у Другом светском рату. Тим поводом у новосадском Културном центру, у Ликовном салону, свечано је отворена изложба, на којој су приказане аутентичне локације из периода Рације, као и спискови жртава.
Мађарске окупационе снаге, извршиле су геноцид над Србима, Ромима и Јеврејима, у рацији која је трајала три дана. У периоду од 21. до 23. Јануара 1942. извршено је масовно стрељање на новосадским улицама у којем су страдали наши суграђани, чак и читаве породице. Културни центар Новог Сада приредио је читав низ програма који подсећају на овај ужасан геноцид, тако да ће грађани имати прилику да посете три изложбе, преслушају сведочења преживелих сведока Рације, књижевно вече, свечану академију и велики Помен жртвама Рације у четвртак, 23.јануара, на Тргу слободе.
На отварању изложбе, присутним суграђанима се обратила Сунчица Марковић, помоћница директора новосадског Културног центра, рекавши да је овим програмом показано да се наш град сећа сваке особе за коју је потврђено да је страдала у Новосадској рацији и да Нови Сад и даље трага за сваким именом свих својих суграђанина који су тих хладних дана пре 72 године страдали.
„Запослени у овој културној институцији су, заједно са бројним суграђанима, данима исписвали имена жртава Новосадске рације за велики Помен. На Тргу ће бити постављено камење са исписаним именима страдалих суграђана, а грађани ће моћи да одају почаст свим жртвама тог најболнијег злочина у историји града. Зашто смо то радили? Тек када узмете оловку у руке и почнете да исписујете имена суграђана, врло често читавих породица, настрадалих у Новосадској рацији, донекле можете да проникнете у величину злочина који се не може мерити бројевима. Сваки мучки стрељан појединац на улицама Новог Сада, сваки појединац гурнут под ледени Дунав, је злочин“- рекла је Сунчица Марковић, додавши да је камен вечан, а тиме је сећање на страдале такође вечено.
Ђаци новосадских основних школа су данас, а моћи ће и наредна два дана манифестације да дођу у сва три изложбена простора КЦНС, где им је, у организацији ове институције, обезбеђено стручно тумачење Рације.
После отварања изложбе, присутни су отишли у клуб „Трибина младих“ у којем је постављена друга изложба која ће свечано бити отворена вечерас у 20 сати. Овај немили догађај инспирисао је младе новосадске уметнике чије радове наши суграђани могу видети до 23.јануара.
Сутра ће у Малом ликовном салону у 12 сати бити отворена изложба о логору Шарвар, а увече ће у клубу „Трибина младих“ од 19 сати, Гордана Тодорић представити књигу „Новосадски покољ“ Ериха Коша, драгоцено књижевно, али и историјско сведочанство о драматичним данима Новосадске рације.