ЧУРУГ: У Чуругу се у суботу 4. јануара одржава парастос жртвама Рације, фашистичког злочина у којем је у Другом светском рату пре 72 године убијено на хиљаде грађана. Комеморацију ће тог дана у подне у Музеју жртава рације служити чурушки свештеници Петар Тривуновић и Слободан Лазић. У наставку програма венце ће положити председник Скупштине Војводине Иштван Пастор и председник Меморијалног друштва “Рација 1942” Милан Радомир.
Предвиђено је да се потом обрате председник Општине Жабаљ Чедомир Божић, амбасадор Мађарске Оскар Никовиц и представници републичке и покрајинске власти. Након тога је отварање изложбе ликовних радова Ђорђа Ненадова Дрипе, Данијела Крачуновића и Бранислава Вујкова посвећених Рацији. У понедељак, 6. јануара ће после парастоса који почиње у 10х, на Споменику на III рампи венце положити представници Месне заједнице Чуруг, Општине Жабаљ, Владе Војводине, Републике Србије, Савеза војвођанских Мађара и генерални конзул Мађарске у Суботици.
О чурушком страдању и Меморијалном друштву “Рација 1942.”
Вероватно нема никога у Србији, а и ван ње, ко није чуо за стрељања невиних становника Краљева и Крагујевца октобра 1941. године. Мало људи у нашој земљи, међутим, зна да је у Шајкашкој рацији, нажалост, убијено више људи, жена, деце и стараца него у та два града.
Ко у Србији није чуо за стрељање ђака у Крагујевцу – познато одељење пето три? Колико, међутим, људи у Србији зна да је у Чуругу, у једном малом бачком селу стрељано више деце него у Крагујевцу? За десетак дана Рације само је у Чуругу зверски убијено најмање 86 деце старости до 15 година. Потом у Жабљу 51, у Ђурђеву 56 у Госпођинцима 12…
Желимо да Вас подсетимо да је „Рација“ назив за незапамћене злочине мађарске војске и жандармерије у Шајкашкој која је у црно завила житеље Чуруга, Жабља, Ђурђева, Госпођинаца, Гардиноваца, Вилова, Лока, Титела, Мошорина, Шајкаша, Кисача, Србобрана, Темерина, Новог Сада и Бечеја. Хортијева Рација, која је почела у Чуругу 4. јануара, представља један од најстрашнијих злочина у историји света, а по суровости надмашује многа нечовечна дела.
Својим постојањем и радом, Меморијално друштво „Рација 1942.“ опстало је на својим изворним принципима, не вређајући никога, не умањујући ничију патњу, бол и жртве и настојећи да свим својим средствима допринесе изградњи позитивног савременог европског грађанског друштва у Србији. Жртве Рације су имале управо те заједничке вредности, због чега их је и усмртио помахнитали шовинизам, а наша је дужност била и остала да сећањем дужим од 70 година те вредности оживотворимо и сада ради добробити свих људи.
Изражавамо своје дубоко жаљење због непрепознавања значаја сећања на жртве Рације, овог стравичног злочина и ћутања већег дела наше јавности о томе. Наше активности се никада нису обележавале тежњом да распирујемо мржњу и реваншизам него да у првом реду укажемо на погубност фашистичке идеологије, на штетност шовинизма и сулудог реваншозма, као и потребу мирног и складног међусобног живота свих људи у нашој заједници.
Програм обележавања 72. годишњице Чурушке рације
СУБОТА, 4. ЈАНУАР 2014. ГОДИНЕ – 12.00 ЧАСОВА:
Место: Музеј жртава рације:
Парастос жртвама Чурушке рације – служе чурушки свештеници протонамесник Петар Тривуновић и јереј Слободан Лазић уз саслужење Хора чурушке цркве.
Полагање венца у Музеју рације – председник Скупштине Војводине Иштван Пастор и председник Меморијалног друштва „Рација 1942“
Обраћање гостију – Чедомир Божић, председник Општине Жабаљ, Оскар Никовиц, амбасадор Мађарске, представници републичке и покрајинске власти, представник Мађарске заједнице и Јасмина Јуришин секретар Меморијалног друштва „Рација 1942“
Отварање изложбе ликовних радова Ђорђа Ненадова Дрипе, Данијела Крачуновића и Бранислава Вујкова посвећених Рацији – изложбу отварају Стеван Славнић члан Општинског већа задужен за културу и Весна Стјепановић председник Савета МЗ Чуруг
ПОНЕДЕЉАК, 6. ЈАНУАР 2014. ГОДИНЕ – 10.00 ЧАСОВА:
Место: Споменик на III рампи
Парастос и полагање венаца жртвама Чурушке рације – венце ће, после Парастоса, положити представници Месне заједнице Чуруг, Општине Жабаљ, АП Војводине, Републике Србије, Савеза војвођанских Мађара и генерални конзул Мађарске у Суботици.
Председник Меморијалног друштва „Рација 1942“
Милан Радомир