ТИТЕЛ: Основна школа „Светозар Милетић“ у Тителу добила је дигитални кабинет за руски језик, чије je комплетно реновирање, адаптацију и набавку савремене опреме подржала компанија НИС у оквиру свог корпоративног програма „Енергија знања“.
Свечаном отварању дигиталног кабинета за руски језик присуствовали су представници Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, Школске управе Нови Сад, локалне самоуправе, компаније НИС и руководства Основне школе „Светозар Милетић“ у Тителу.
Нови, дигитални кабинет за руски језик прва је учионица мултимедијалног карактера у овој школи. Комплетно адаптиран и реновиран, кабинет је опремљен и савременим наставним средствима, „паметном таблом“ са вишеструком наменом, пројектором и лаптопом. Руски језик је, поред енглеског језика, једини страни језик који се изучава у школи, а наставу похађају сви ученици од петог до осмог разреда, којих је тренутно око 350. Ученици ове школе редовно учествују на олимпијадама из руског језика које организује компанија НИС и захваљујући том учешћу и запаженим резултатима које остварују, НИС је кроз свој програм „Енергија знања“, у циљу популаризације руског језика у Србији, подржао опремање дигиталног кабинета за руски језик у овој школи.
Весна Кнежевић, председница Скупштине општине Тител, навела је да ова oпштина има дугу традицију учења руског језика и да је одлуком да подржи Општину Тител и њене ученике, Нафтна индустрија Србије потврдила своју позицију лидера у области друштвено-одговорног пословања.
„Отварање дигиталног кабинета, опремљеног најновијим уређајима и софтверима, означава корак у будућност за више од 660 ученике са територије наше oпштине који похађају Основну школу „Светозар Милетић“. Деца ће моћи да унапреде своја знања из области информационих технологија, али и других наука, и поред тога да на лакши и занимљивији начин стекну знања из руског језика, који се традиционално, деценијама учи у овој школи. Ова донација представља изузетну прилику да се промовишу дух знања, упорност, марљив рад, посвећеност и истрајност, вредности без којих нема великих резултата“, навела је Весна Кнежевић.
Снежана Лакићевић, саветник заменика генералног директора у Функцији за односе са државним органима и корпоративне комуникације НИС-а, навела је да је приоритет компаније улагање у образовање, а нарочито у образовне профиле од интереса за компанију, те су у претходном периоду у три школе у Панчеву за потребе Рафинерије Панчево адаптирани кабинети и прилагођени образовни профили.
„Инвестирали смо у опремање учионица и лабораторија, имамо одличну сарадњу са Министарством просвете и пратимо и потребе привреде, јер је усклађивање потреба привреде и образовног система веома важно у 21. веку. Кроз програм „Енергија знања“ ми пратимо и развој руског језика и културе, од 2013. године организујемо Олимпијаде из руског језика, а ученици из Титела су редовни учесници ових олимпијада, тако да су се на тај начин стекли услови да се донација усмери на ову школу у којој ће деца имати могућност да уче руски језик и руску културу“, навела је Снежана Лакићевић.
Петар Којић, директор Основне школе „Светозар Милетић“ у Тителу захвалио се компанија НИС на донацији и указао на њену вишеструку корист: „Руски језик се у школи „Светозар Милетић“ учи од њеног оснивања, дакле више од стотину година, а учи се и у свим издвојеним одељењима која су припојена школи. Значај ове донације и ове учионице је интерактивна табла и мултимедијална настава, која је будућност учења, не само руског језика, већ и свих предмета и много доприноси побољшању и приближавању руског језика и руске културе и омасовљавању руског језика, не само у школи, већ уопште у нашој Општини, а и шире.“
Током седам година реализације програмa „Енергија знања“, компанија НИС је до сада опремила преко 50 учионица и лабораторија у школама и на факултетима у Србији. Када је реч о популаризацији руског језика, НИС је кроз програм „Енергија знања“ до сада организовао шест Олимпијади знања из руског језика, отворио више од 10 учионица и кабинета за руски језик у школама чији су ученици на овим такмичењима остварили значајне резултате, а у три школе у Србији подржана је реализација двојезичне наставе. НИС је подржао и отварање Центра за руске студије на Факултету Политичких наука у Београду, док је на Педагошком факултету у Сомбору креирана база наставног кадра за двојезична одељења у школама. Олимпијада знања из руског језика коју организује компанија НИС је 2014. године ушла у званичан календар такмичења Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.