(Увод у серију нових, мало познатих казивања)
На трећи дан Божића, 9. јануара, односно на Светог Стефана, у Тителу се традиционално обележава годишњица страдања Титељана у злогласној акцији мађарских фашиста 1942, одомаћеног назива Рација.
По дефиницији рација је полицијска потера за сумњивим особама која се спроводи изненада и на ограниченом простору. Ова реч, међутим, постала је синоним за покољ Срба и Јевреја, пре свега, али и осталих народа са подручја Шајкашке и околине. До 9. јануара 2001. страдања о Рацији одвојено су обележавали Српска православна црква и локална самоуправа, а од тада то заједно чине парастосом у храму и пред спомен-плочом у порти, на којој су имена пострадалих.
Да бисмо више знали о Рацији у Тителу (и шире) потребне су нам приче које недостају. Је ли неко штогод забележио оних јануарских „ледених дана“ 1942.? Да се не заборави. Титељани су онда читали тек покренуте новине на српском језику „Нова пошта“. Уочи Божића стигао им је празнични број. У „Новој пошти“ се ни између редова ништа није могло прочитати. Ни послепразнични број није доносио вести о злочестију. Није се смело ни говорити, а камоли писати. Ипак, у Тителу се брзо сазнало за догађаје о Божићу у целој Шајкашкој. Седамдесет шест година је иза јануарских „ледених дана“. Слике догађаја бледе, сећања су све тања и све мање поуздана.
Ипак, својом књигом „Рација у јужној Бачкој 1942“ Звонимир Голубовић је 1991. највећим делом успео да осветли овај масовни злочин, са свим елементима геноцида. Расветљавању догађаја допринео је каснијом књигом архивске грађе др Драго Његован, члан међудржавне комисије за истраживање ратних и послератних догађања на тлу Војводине.
Имена жртава Рације у Тителу (укупно 51) објавио је 1982. Јовица Јерков у књизи „Титељани у борби“. И поменути Звонимир Голубовић објавио је спискове жртава у свим местима. Списку Јовице Јеркова недостају имена осам жртава из Титела која је објавио Звонимир Голубовић. Недостаје и име Стевана Веснића којег је у Тителу убио Апро Јаника. Његово име се налази у документима Анкетне комисије за утврђивање злочина окупатора и њихових помагача у Војводини. Дакле, број Титељана који су изгубили живот у Рацији повећао се на 60. У тителској општини према званичним списку страдало је 487 људи (Мошорин – 241, Вилово – 65, Тител – 60, Лок – 52, Гардинивци 42 и Шајкаш – 27). Потребна су нова трагања и провере већ посотојећег.
У званичним писаним изворима се као датум почетка погрома у Тителу узима 10. јануар. Размимоилажења у датумима др Драго Његован образлаже да је 10. јануара био почетак масовног злочина, а да је појединачних било и пре и после. Постоји и сумња да је то манипулација послератних власти идеолошке природе због црквеног празника, Светог Стефана. Од тачног датума важније је да се жртве не забораве , а злочини никада и нигде не понове.
Аутор: Драган Колак